13th Australian Dobermann National Specialty Show - 2010
With thanks to our 2010 show sponsors:






Results from the 13th Australian Dobermann National Specialty Show were:

Date:3rd & 4th April, 2010

Judge:     Mrs Darlene Young (USA) - Darwin Dobermans



Best in Show, Challenge Dog:     Ch Bravadobe Pure Anarchy (ai) WAC
(pictured below left)      (Bravadobe Dobermanns & J Wildman)
     
R/Up Best in Show, Challenge Bitch:  Ch Glanikdobe Angels Got Me Here
(pictured below right)    (P Nicholson)

Reserve Challenge Dog:       Gr Ch Cozdobe Norman Wisdom
(Ayliffe & Nunn)

Reserve Challenge Bitch:     Ch Ikons Dark Goddess
(D Filipovic)
























Baby Puppy Dog (9 entered / 5 shown)

1st: Walamara Dare To Discover (imp NZ) (B & G Alexander)
S: Am Ch Aquarius Randancin At Walamara WAC (imp USA)
D: Walamara You B Dazzled
 
2nd: Scharmeland Devil In Disguise (W & L Brown) 
S: Ch Scharmeland X-Factor (ai)
D: Scharmeland Annie Gt Ya Gun
 
3rd: Coppertop The Boyz Gone Wild (J Hovell)
S: Coppertop Designed T Win
D: Dual Ch (T) Coppertop Just Glanzatme CD ET











Minor Puppy Dog (6/5)

1st: Coppertop Cuz Who Knew (J Hovell) 
S: Ch Coppertop Perfect Liason CD ET
D: Ch Coppertop Wot A Pitcha

2nd: Fireax Striking Vader (E Pieton)
S: Federico Moravia Heart (imp Czech Rep)
D: Fireax Striking Vision

3nd: Bravadobe Voodoo (A Hutt)
S: Vaydee Jesse James (imp Serbia)
D: Ch Bravadobe Pure Kaos (ai)




Puppy Dog (6/2)

1st: Borealis High Sierra (Borealis Knls & V Brennan) 
S: Ch Scharmeland Badtothebone CD
D: Ch Lisboa Patriots Day
 
2nd: Vansitar Lightning Ridge (V Brennan) 
S: Ch Vansitar Indian Pacific WAC
D: Vansitar Woolly Latte
 

 




Junior Dog (12/11)

1st, Best Junior in Show:
Dobenaire Medal Of Honour (P Brown & B Ross)
S: Ch Lizmain Lucky Simon
D: Lizmain Purple Circle
 
2nd: Cozdobe Beta The Devil U Know (Ayliffe & Nunn) 
S: Ch Cozdobe Hubble Bubble
D: Talyntor Minerva (imp UK)
 
3rd: Ch Indpac Phantom Othe Night (L McDdonald)
S: Gr Ch Fireax Supreme Valour
D: Gr Ch Tanunda Hard Days Night ET

4th: Dobinate Black Prince (S & M Grace)
S: Federico Moravia Heart (imp Czech Rep)
D: Ch Sunniva Fire N Ice WAC

5th: Engelhuette Cant Help Myself (J Perry)
S: Engelhuette Harleys Boy
D: Ch Engelhuette The Offering
 








Intermediate Dog (12/8)

1st: Ikons God Of Thunder (D Filipovic)
S: Ch Ikons Naughty Dog (ai)
D: Ch Ikons Dare Me
 
2nd: Coppertop So Tempting (D Fleckhammer & J Hovell)
S: Gr Ch Kenardobe Indigo Master
D: Ch Coppertop Totally Chic CDX TD ET
 
3rd: Ch Scharmeland Badtothebone CD (Borealis Knls) 
S: Ch Scharmeland X-Factor (ai)
D: Ch Scharmeland Viva Victoria

4th: Bravadobe Viva Las Vegas (R Freeman)
S: Bravadobe Rebel Assault
D: Dassin Dark Angel

Merit: Ch Bravadobe Wicked West (J Wilson)
S: Gr Ch Kenardobe Indigo Master
D: Dassin Melody Maker

 

Australian Bred Dog (15/13)

1st, Challenge Dog, Best in Show:
Ch Bravadobe Pure Anarchy (ai) WAC
(Bravadobe Dobermanns & J Wildman
S: Am Ch Wyndems Knights Quest (USA)
D: Ch Bravadobe Divine Destiny
 
2nd: Ch Coppertop Rayz A Rumour (J Hovell)
S: Ch Coppertop Perfect Liason CD ET
D: Ch Coppertop China Doll CCD ET
 
3rd: Fireax Viva La Leyenda (D & D Ford / E Pieton) 
S: Gr Ch Kenardobe Indigo Master
D: Fireax Xtra Vagant
 
4th: Ch Auslander Love Is A Gift (E & G Goodwin-Smith & J Seary)
S: Ch Auslander Vangelis
D: Fireax Quest For Favour

5th: Ch Ikons Naughty Dog (ai) (D Filipovic)
S: Ch & NZ Ch Itzz The Preacherman
D: Ch Ikons Who Dares Wins

Merit: Gr Ch Bravadobe Kiss It (H Walker & T Walker)
S: Gr Ch Bravadobe Perfect Crime
D: Ch Dassin Diva Las Vegas

Merit: Bisart Easy Ryder (Bisart Knls)
S: Ch Scharmeland X-Factor (ai)
D: Bisart Divine Rites


Open Dog (18/17)

1st, Reserve Challenge Dog:
Gr Ch Cozdobe Norman Wisdom (Ayliffe & Nunn)
S: Gr Ch Cozdobe Bad Manners
D: Talyntor Minerva (imp UK)
 
2nd: Ikons Bulldozer (T Cheong)
S: Ch Howqua Bourbon Prince
D: Ch Ikons Femme Fatale
 
3rd: Gr Ch Walamara Vibrant Venture
(I, B & G Alexander & G Ball)
S: Ch Walamara Cast In Iron
D: Ch Walamara Follo Your Star
 
4th: Ch Coppertop Perfect Liason CD ET (J Hovell)
S: Ch Jenson High Voltage
D: Dual Ch (T) Coppertop Simply Perfect CDX ET

5th: Ch Vansitar Indian Pacific WAC (V Brennan)
S: Gr Ch Vansitar Black Russian
D: Ch Scharmeland Venus Envy

Merit: Ch Scharmeland X-Factor (ai) (W & L Brown)
S: Int Ch Charleston Yankee (USA)
D: Scharmeland Hot To Trot









Veteran Dog (3/2)

1st, Best Veteran In Show:
Ch Fireax Thunder Storm ET (E Pieton)
S: Am Ch Winmars American Gigolo Dassin (imp USA)
D: Ch Wyninebah Fire Storm CD ET

2nd: Ch Tanunda Kings Colour (C Egan)
S: Tanunda Count Leopold WAC
D: Tanunda Affaire De Cour


Apologies for any errors or omissions
 




Baby Puppy Bitch (15/10)

1st, Best Baby Puppy in Show:
Indpac On A Mission (M Hart & E Foggiato)
S: Ch Indpac Night Command
D: Indpac Cadenza
 
2nd: Indpac Sparks A Flying (M Hart & E Foggiato)
S: Ch Indpac Night Command
D: Indpac Cadenza
 
3rd: Scharmeland Little Town Flirt (W & L Brown)
S: Ch Scharmeland X-Factor (ai)
D: Scharmeland Annie Gt Ya Gun (ai)

4th: Walamara Dare To Dazzle (imp NZ) (B & G Alexander)
S: Am Ch Aquarius Raindancin At Walamara WAC (imp USA)
D: Walamara You B Dazzled

5th: Walamara Dare To Dream (imp NZ) (B & G Alexander)
S: Am Ch Aquarius Raindancin At Walamara WAC (imp USA)
D: Walamara You B Dazzled


Minor Puppy Bitch (7/5)

1st, Best Minor Puppy in Show:
Ebondobe Celebrity Genes At Dobersmith (ai) (imp NZ)
(Adraskan Knls / W & D Smith)
S: Gr Ch Kenardobe Indigo Master
D: NZ Ch Martyn Eddie's Little Mimic

2nd: Coppertop Cuz Im Hot For Pink (J Tyrrell)
S: Ch Coppertop Perfect Liason CD ET
D: Ch Coppertop Wot A Pitcha

3rd: Seareach Bintu Buquisi (E Pieton)
S: Federico Moravia Heart (imp Czech Rep)
D: Einzweck Coochin


Puppy Bitch (9/7)

1st, Best Puppy in Show:
Borealis The Barefoot Contessa (Borealis Knls & V Brennan)
S: Ch Scharmeland Badtothebone CD
D: Ch Lisboa Patriots Day
 
2nd: Cabochon Solar Flare (ai) (L Harwood & A Ginich)
S: Can Ch Charleston Nirvana (BRZ)
D: Ch Cabochon Kerfuffle
 
3rd: Ebondobe Disco Band (Valache Knls)
S: Gr Ch Kenardobe Indigo Master
D: Ebondobe Western Witch


Junior Bitch (16/15)

1st: Fireax Enticing Envy (D Tomas) 
S: Federico Moravia Heart (imp Czech Rep)
D: Fireax Enticing Image ET
 
2nd: Bravadobe Just Say Yes (R Wright)
S: Ch Bravadobe Voodoo Magic
D: Ch Bravadobe Divine Destiny
 
3rd: Engelhuette Reach The Stars (J Perry)
S: Engelhuette Harleys Boy
D: Ch Engelhuette The Offering

4th: Borealis Brazen Bombshell (Borealis Knls & V Brennan)
S: Ch Scharmeland Badtothebone CD
D: Ch Lisboa Independence Day

5th: Indpac Night Skye (M Hart & E Foggiato)
S: Gr Ch Fireax Supreme Valour
D: Gr Ch Tanunda Hard Days Night ET

Merit: Bravadobe Yes Its Time (S Jackson)
S: Ch Bravadobe Voodoo Magic
D: Ch Bravadobe Devine Destiny

Merit: Indpac Night Angel (J & B May)
S: Gr Ch Fireax Supreme Valour
D: Gr Ch Tanunda Hard Days Night ET
 

Intermediate Bitch (18/15)

1st, Challenge Bitch, R/Up Best in Show:
Ch Glanikdobe Angels Got Me Here (P Nicholson) 
S: Gr Ch Cabochon Ecky Thump
D: Gr Ch Glanikdobe Dancing Angel
 
2nd: Ch Alldobe Forever And Ever (M A Cowin & D Ball) 
S: Gr Ch Kenardobe Indigo Master
D: Gr Ch Alldobe K Sera Sera
 
3rd: Ikons Domari (D Filipovic)
S: Ch Elmaro Charlies Icon
D: Ikons Orracle (ai)

4th: Fireax Viva La Vida (E Pieton)
S: Gr Ch Kenardobe Indigo Master
D: Fireax Xtra Vagant

5th: Fireax Flamin Gossip (S Morrison, A Mitchell & E Pieton)
S: Gr Ch Kenardobe Indigo Master
D: Ch Sunniva Fire Storm WAC
 

Australian Bred Bitch (16/13)

1st: Coppertop Designer Image (J Hovell) 
S: Ch Fireax Twice The Valour ET WAC
D: Dual Ch (T) Coppertop Perfect Image ET
 
2nd: Fireax Enticing Rhythm (E Pieton) 
S: Federico Moravia Heart (imp Czech Rep)
D: Fireax Enticing Image ET
 
3rd: Ch Doborg Moonlighting (J & R Borg)
S: Gr Ch Cozdobe Moonlite Pilgrim
D: Ch Tanunda Live It Up ET

4th: Bravadobe Tear It Up (Bravadobe Dobermanns & T Hogg)
S: Gr Ch Bravadobe Fire At Will WAC
D: Dassin Dark Angel

5th: Ch Wattavue Gossip Nscandal AD SD JD
(L Fabian & R Harnell)
S: Ch Glanikdobe Heza Wiseguy
D: Ch Wattavue Dare To Dance

Merit: Ch Cozdobe Kisss Ma Booti (A Candlish & W Meier)
S: Gr Ch Cozdobe Bad Manners
D: Gr Ch Cozdobe La Bootilicious ET

 





Open Bitch (21/18)

1st, Reserve Challenge Bitch, Best Open in Show:
Ch Ikons Dark Goddess (D Filipovic)
S: Ch Howqua Bourbon Prince
D: Ikons Femme Fatale (ai)
 
2nd: Ch Bravadobe Achtung Baby (Bravadobe Dobermanns) 
S: Ch Bravadobe Rebel Assault
D: Gr Ch Bravadobe Bed Of Roses WAC
 
3rd: Dual Ch (T) Coppertop Just Glanzatme CD ET (J Hovell)
S: Ch Coppertop Perfect Liason CD ET
D: Dual Ch (T) Coppertop Catch A Glance CDX ET
 
4th: Ch Fireax Viva La Diva (E Pieton) 
S: Gr Ch Kenardobe Indigo Master
D: Fireax Xtra Vagant

5th: Ch Lisboa Independence Day (Borealis Knls)
S: Am Int Ch Lemils Anakin CD ROM (imp USA)
D: Gr Ch Tanunda Day To Remember

Merit: Vansitar True North (V Brennan)
S: Gr Ch Kenardobe Indigo Master
D: Ch Dobenaire Dangerus Curves WAC

Merit: Dual Ch (T) Bisart Diamond Spirit CD ET ROM (Bisart Knls)
S: Scharmeland Quarter Back
D: Dual Ch (T) Coppertop Catch A Look CD ET ROM

Merit: Ch Auslander Teller Of Tales (P Bullivant & T Hamilton)
S: Gr Ch Cabochon Ecky Thump
D: Auslander Scheherazade


Veteran Bitch (2/2)

1st: Ch Alldobe Murphys Law (M A Cowin & D Ball)
S: Gr Ch Alldobe Strike It Lucky ET
D: Ch Alldobe Court Of Law

2nd: Gr Ch Auslander Living Doll (R Bacich & P Williams)
S: Am Ch Winmars American Gigolo Dassin (imp USA)
D: Ch Auslander Chantilly Lace