The Dobermann Club of NSW Annual Parade - 2004
Date:11th April, 2004

Judge:     Mrs C Nunn (NSW) - Cozdobe Dobermanns


Best in Parade, Best Bitch:      Tanunda Storm Ina Tcup (M Hart)

R/Up Best in Parade, Best Dog:       Tanunda Storm Trooper (J & R Borg)


Baby Puppy Dog (3/3)

1st, Best Opposite Baby Puppy in Parade:
Jenson Interceptor (J Hughes)
S: Jenson High Voltage
D: Ch Jenson Bright Spark

2nd: Tanunda Moonshine (M Hart)
S: Tanunda Chaos
D: Ch Tanunda Garnet

3rd: Tanunda Kick Up The Dust (M Hart)
S: Tanunda Chaos
D: Ch Tanunda Garnet






Minor Puppy Dog (1/1)

1st, Best Minor Puppy in Parade:
Atakarna Tanner (K & J Ferguson & M & L Kop)
S: Ch Lenaven The Mask
D: Ch Atakarna Take A Chance






Puppy Dog (2/1)

1st, Best Puppy in Parade:
Jenson Black Sabbath (V Quintal)
S: Ch Wyninebah Archangel
D: Ch Jenson Smart Cookie










Junior Dog (1/0)







Intermediate Dog (1/1)

1st, Best Opposite Intermediate in Parade:
Tanunda Constant Chaos (M Hart)
S: Tanunda Chaos
D: Ch Tanunda Humoresque






Australian Bred Dog (1/1)

1st, Best Australian Bred in Parade:
Borealis Iz In The Groove (R Townsend)
S: Ch Alldobe Strike It Lucky ET
D: Ch Redorah Lucy In The Sky


Open Dog (1/1)

1st, Best Dog, R/Up Best in Parade:
Tanunda Storm Trooper (J & R Borg)
S: Ch Tanunda Strike It Rich
D: Ch Tanunda Garnet


Baby Puppy Bitch (4/4)

1st, Best Baby Puppy in Parade:
Tanunda Song Sung Blue (M Hart)
S: Bikila Quarterback of Marks-Tey (imp USA)
D: Doborg Oriental Rose

2nd: Tanunda Razzmatazz (M Hart)
S: Tanunda Chaos
D: Ch Tanunda Garnet

3rd: Atakarna Shawnee Flame (Atakarna Knls)
S: Ch Atakarna Wind Walker
D: Walamara Follo The Fashn

Tanunda Rhapsody In Blue (M Hart)
S: Bikila Quarterback of Marks-Tey (imp USA)
D: Tanunda Belissimo


Minor Puppy Bitch (2/2)

1st, Best Opposite Minor in Parade:
Tanunda Daydream Believer (M Hart)
S: Ch Borealis Night N Day CD
D: Ch Tanunda Chantilly Lace WAC

2nd: Tanunda Dancing Queen (C Egan)
S: Ch Tanunda Kings Colour
D: Ch Tanunda Dirty Dancing


Puppy Bitch (4/3)

1st, Best Opposite Puppy in Parade:
Tanunda Day To Remember (Borealis Knls)
S: Ch Borealis Night N Day CD
D: Ch Tanunda Chantilly Lace WAC

2nd: Tanunda Hard Days Night (M Hart)
S: Ch Borealis Night N Day CD
D: Ch Tanunda Chantilly Lace WAC

3rd: Jenson Heavens To Betsy (J Hughes)
S: Ch Wyninebah Archangel
D: Ch Jenson Smart Cookie


Junior Bitch (1/1)

1st, Best Junior in Parade:
Jenson Hells Bells (J Hughes)
S: Gr Ch Jenson Thunderstruck (ai)
D: Ch Jenson Smart Cookie


Intermediate Bitch (4/2)

1st, Best Bitch, Best In Parade:
Tanunda Storm Ina Tcup (M Hart)
S: Ch Tanunda Strike It Rich
D: Ch Tanunda Garnet

2nd: Sundobe Forces Of Nature (C Compain)
S: Sundobe Think Big
D: Ch Sundobe Monsoon Squall


Australian Bred Bitch (1/1)

1st, Best Opposite Australian Bred in Parade:
Parima Miranda (R & M Driver)
S: Ch Alldobe Grand Illusion
D: Ch Parima Leica Liana


Open Bitch (1/1)

1st, Best Opposite Open in Parade:
Jenson Dream Catcher ET WAC (S & J Yeatman)
S: Gr Ch Kaiela Night Line WAC
D: Ch Jenson Shastah