DCNSW Specialty Show - 2004
Results from the DCNSW 2004 Specialty Show were:

Date:19th November, 2004

Judge:     Mrs J Hunt (Canada)


Best in Show, Challenge Dog:Ch Chektaf Supreme Heimdall (S Grace)

R/Up Best in Show, Challenge Bitch:     Ch Coppertop Simply Perfect CDX TD ET (J Hovell)

Reserve Challenge Dog:  Ch Cozdobe Bad Manners (R & C Nunn)

Reserve Challenge Bitch:Ch Dobedee Comanche Royalle (Dobedee Knls)


Baby Puppy Dog (3 entered / 3 shown)

1st: Tanunda Compulsion (M Hart)
S: Lativ American Gigolo
D: Ch Tanunda Lucky Strike


2nd: Cozdobe Hubble Bubble (R & C Nunn)
S: Ch Cozdobe Bad Manners
D: Ch Cozdobe La Bubbleicious

3rd: Walamara Ocean Tide (ai) (L Hudson)
S: Am Arg Ch Urg & Int Ch Amondes Tidal
   Wave Catriel (USA)
D: Walamara Follo Your Hart


Minor Puppy Dog (6/4)

1st, Best Minor in Show:
Cabochon Ecky Thump (Cabochon Knls)
S: Ch & NZ Ch Sharinways Shadolans Cowboy (imp CAN)
D: Ch Cabochon Summa Breeze

2nd: Doborg Cool Hand Luke (J & R Borg)
S: Ch Tanunda Storm Trooper
D: Ch Tanunda Live It Up ET

3rd: Meliora Magician (J Perry)
S: Gr Ch Cozdobe Moonlite Pilgrim
D: Ch Meliora Fun Magic


Puppy Dog (5/5)

1st: Fireax Supreme Valour (J May)
S: Ch Chektaf Supreme Heimdall
D: Fireax Gucci Envy

2nd: Borealis Gold Rush (Borealis Knls)
S: Gr Ch Tanunda Strike It Rich ET
D: Ch Redorah Lucy In The Sky

3rd: Coppertop Totally Awesome (J Hovell)
S: Ch Jenson High Voltage
D: Coppertop Simply The Best



Junior Dog (5/4)

1st: Cozdobe Dudley Esq (R & C Nunn)
S: Gr Ch Tanunda Strike It Rich ET
D: Ch Cozdobe High Society

2nd: Jenson Black Sabbath (V Quintal)
S: Ch Wyninebah Archangel
D: Ch Jenson Smart Cookie

3rd: Atakarna Tanner (K & D Ferguson & L & M Kop)
S: Ch Lenaven The Mask
D: Ch Atakarna Take A Chance




Intermediate Dog (5/3)

1st, Best Intermediate In Show:
Ch Borealis Iz In The Groove (R Townsend)
S: Gr Ch Alldobe Strike It Lucky ET
D: Ch Redorah Lucy In The Sky

2nd: Ch Auslander Man In Black (E Appleby)
S: Am Ch Winmars American Gigolo Dassin (imp USA)
D: Ch Auslander Chantilly Lace

3rd: Fireax Image Of Force (N Chase & S Oshyer)
S: Ch Fireax Thunder Storm ET
D: Fireax Masquerade


Australian Bred Dog (4/3)

1st: Fireax Storm Warning WAC (J Parrott & E Pieton)
S: Am Ch Winmars American Gigolo Dassin (imp USA)
D: Ch Wyninebah Fire Storm CD ET

2nd: Alldobe Thatz The Law (M Cowin)
S: Gr Ch Alldobe Strike It Lucky ET
D: Ch Alldobe Court Of Law

3rd: Ch Tanunda Storm Trooper (J & R Borg)
S: Gr Ch Tanunda Strike It Rich ET
D: Ch Tanunda Garnet




Open Dog (9/9)

1st, Challenge Dog, Best in Show:
Ch Chektaf Supreme Heimdall (S & M Grace)
S: Ch Tanunda Fun N Games
D: Chektaf Supreme Being

2nd, Reserve Challenge Dog:
Ch Cozdobe Bad Manners (R & C Nunn)
S: Gr Ch Cozdobe Moonlite Pilgrim
D: Ch Jenson Shastina

3rd: Ch Alldobe Grand Illusion (M Cowin)
S: Ch Parima Krakatau (ai)
D: Ch Alldobe The Grand Slam


Open Neuter Class (4/2)

1st, Best Neuter in Show: Ch Mydobe Storm Girl (C Townsend)
S: Ch Mydobe Harley Dobidson
D: Mydobe Let's Elope

2nd: Tanunda Bourbon King (J O'Neill)
S: Bikila Quarterback of Marks-Tey (imp USA)
D: Conmoto Shane Gould



Baby Puppy Bitch (6/5)

1st, Best Baby Puppy in Show:
Cozdobe Bubble Trouble (R & C Nunn)
S: Ch Cozdobe Bad Manners
D: Ch Cozdobe La Bubbleicious

2nd: Sunniva Fire Storm (E Pieton)
S: Eria Pro Only For Ransom (imp RUS)
D: Fireax Xtravaganza

3rd: Imxquisit Ever So Chic (Chase & Oshyer)
S: Ch Fireax Thunder Storm ET
D: Fireax Fame N Fortune



Minor Puppy Bitch (6/6)

1st: Barragan Phox (N Curwen)
S: Cabochon Zoomzoomzoom
D: Cabochon Phlying Phox

2nd: Doborg City Of Angels (J & R Borg)
S: Ch Tanunda Storm Trooper
D: Ch Tanunda Liver It Up ET

3rd: Fireax Tribal Spirit (E Pieton)
S: Ch Fireax Thunder Storm ET
D: Ch Fireax Show The Spirit ET



Puppy Bitch (8/8)

1st, Best Puppy In Show:
Fireax Quest To Impress (E Pieton)
S: Ch Fireax Thunder Storm
D: Ch Fireax Style Quest ET WAC

2nd: Fireax Supreme Honour (Chase & Oshyer)
S: Ch Chektaf Supreme Heimdall
D: Fireax Gucci Envy

3rd: Coppertop Totally Chic (J Hovell)
S: Ch Jenson High Voltage
D: Coppertop Simply The Best


Junior Bitch (8/8)

1st, Best Junior in Show:
Tanunda Day To Remember (Borealis Knls)
S: Ch Borealis Night N Day CD
D: Ch Tanunda Chantilly Lace WAC

2nd: Jenson Heavens To Betsy (J Hughes)
S: Ch Wyninebah Archangel
D: Ch Jenson Smart Cookie

3rd: Fireax Lucky Image (B Mougios)
S: Gr Ch Alldobe Strike It Lucky ET
D: Ch Fireax Showme An Image CD ET



Intermediate Bitch (10/8)

1st: Coppertop Catch A Glance (J Hovell)
S: Ch Tanunda Strike A Light
D: Coppertop Staxa Spice

2nd: Fireax Xtravaganza (E Pieton)
S: Ch Fireax Thunder Storm ET
D: Ch Fireax Femme Fatale ET

3rd: Ch Sundobe Forces Of Nature (C Compain)
S: Sundobe Think Big
D: Ch Sundobe Monsoon Squall



Australian Bred Bitch (10/10)

1st, Reserve Challenge Bitch, Best Aus Bred in Show: Ch Dobedee Comanche Royalle (Dobedee Knls)
S: Ch Tanunda Strike A Light
D: Dobedee Double Dealer

2nd: Ch Borealis Iz In The Mood (Borealis Knls)
S: Gr Ch Alldobe Strike It Lucky ET
D: Ch Redorah Lucy In The Sky

3rd: Ch Cozdobe La Bubbleicious (J & T Turner)
S: Ch Fireax Phantoms Showing
D: Ch Cozdobe Moon At Dawn CD ET ROM


Open Bitch (6/6)

1st, Challenge Bitch, R/Up Best in Show:
Ch Coppertop Simply Perfect CDX TD ET
(J Hovell)
S: Howqua Whispering Jack
D: Ch Howqua Charmer

2nd: Ch Alldobe Believe It Or Not (M Cowin)
S: Ch Parima Krakatau (ai)
D: Ch Alldobe Wtich Art In Heven

3rd: Gr Ch Cozdobe La Bootilicious ET
(B Hindle)
S: Ch Fireax Phantoms Showing
D: Ch Cozdobe Moon At Dawn CD ET ROM