DCNSW Specialty Show - 2012
- Morning Show
With thanks to our 2012 show sponsors:



























Results from the 2012 DCNSW Morning Specialty Show were:

Date:30th August, 2012

Judge:     Mr Vincent O'Brien (IRE) - Vincenza Kennels


Best in Show, Challenge Dog:       Ch Ikons Stardom (ai) (imp NZ) (D & K Cornwell) (pictured above left)

R/Up Best in Show, Challenge Bitch:  Ch Bravadobe Yes Its Time (S Jackson) (pictured above right)
                   

Reserve Challenge Dog:          Ch Coppertop Red Hot Design  (J Henderson & J Hovell)

Reserve Challenge Bitch:       Ch Vansitar Argyle Diamond WAC ET (D J Crogan)




Baby Puppy Dog (2 entered / 2 shown)

1st: Bisart Just Rockin Yr World (imp NZ) (Bisart Knls)
S: Bisart Geerocker
D: Bisart Fairuz Angel

2nd: Cabochon Immaculate Conclusion 
(L Harwood & A Ginich)
S: Am Can Ch Starlaine West Side Story (imp USA)
D: Ch Cabochon Solar Flare





Minor Puppy Dog  (0/0)











Puppy Dog (1/1)

1st: Fireax Raise The Demon (E Pieton) 
S: Ch Fireax Devil In Disguise
D: Ch Fireax Flamin Rumour WAC

2nd: Bisart Hero Nhis Own Heart (Bisart Knls)
S: Cintore Royal Salute
D: Dual Ch (T) Bisart Diamond Spirit CD ET







Junior Dog  (7/5)

1st: Ch Celestion Walk The Line At Aegis (imp NZ)
(D A Ball & M McDonald)
S: Am Ch Esquire's Ring Of Fire (imp USA)
D: Tornadobe Tender Trap

2nd: Desyred Blaze of Glory (imp NZ) (J Frederickson)
S: Am Ch Esquire's Ring of Fire (imp USA)
D: Ch Dobenaire Blood Diamond

3rd: Indpac black Knight (ai) (S & S Norman)
S: Am Ch Kaywoods Clear Nite Mission (USA)
D: Ch Indpac Night Skye CD



Intermediate Dog (4/3)

1st: Ch & NZ Ch Ikons Te Tahi (ai) (imp NZ) (D Filipovic)
S: Am Ch Foxfire's All Star (USA)
D: Sup Ch Ikons Dark Goddess

2nd: Ch Ikons All Star (ai) (imp NZ) (D Filipovic)
S: Am Can Ch Karlee's Victim Of The Game (USA)
D: Sup Ch Ikons Dark Goddess

3rd: Fenix De Akido San (imp ARG) 
(J Hovell, E Pieton & J Rebbeck)
S: Multi Int Ch alex De Akido San (ARG)
D: Jazz De Akido San (ARG)



Australian Bred Dog (7/7)

1st: Ch Fireax Devil In Disguise (J Rebbeck & E Pieton) 
S: Federico Moravia Heart (imp Cz Rep)
D: Ch Fireax Viva La Diva

2nd: Ch Indpac Overlander (A Squires) 
S: Ch Indpac Night Command
D: Indpac Cadenza

3rd: Ch Scharmeland Devil In Disguise (W & L Brown)
S: Ch Scharmeland X-Factor (ai)
D: Scharmeland Annie Gt Ya Gun (ai)




Open Dog (12/9)

1ST, CHALLENGE DOG, BEST IN SHOW:
Ch Ikons Stardom (ai) (imp NZ) (D & K Cornwell)
S: Am Can Ch Karlee's Victim Of The Game (USA)
D: Sup Ch Ikons Dark Goddess

2nd, RESERVE CHALLENGE DOG:
Ch Coppertop Red Hot Design (J Hovell) 
S: Ch Fireax Twice The Valour ET WAC
D: Dual Ch (T) Coppertop Perfect Image ET

3rd: Ch Coppertop Rayz A Rumour (J Hovell) 
S: Gr Ch Coppertop Perfect Liason CD TD ET
D: Ch Coppertop China Doll CCD ET



Open Neuter Dog (2/2)

1st, Neuter Challeng Dog, Best Neuter in Show:
Dual Ch (T) Bisart Double Dare CD ET (Bisart Knls)
S: Scharmeland Quarter Back
D: Dual Ch (T) Coppertop Catch A Look CD ET

2nd: Neut Ch Caslero The New Black ET WAC
(S & J Yeatman)
S: Ch Jenson Black Sabbath ET
D: Jenson Dream Catcher ET WAC



Apologies for any errors or omissions 


Baby Puppy Bitch (6/6)

1st, BEST BABY IN SHOW: Copperdobe Style Vixen (imp NZ) (J Matthews & J Hovell)
S: Ch Coppertop Red Hot Design
D: Ch Coppertop Wota Pitcha CD TD ET

2nd: Fireax Totally Hipnotic (E Pieton)
S: Ch Fireax Viva La Leyenda
D: Fireax Enticing Rhythm

3rd: Indpac Luck Be A Lady (M Hart)
S: Dobrydobey Lucky Holder
D: Indpac Dream Baby


Minor Puppy Bitch (2/2)

1st, BEST MINOR IN SHOW: Ikons Dark Beauty (imp NZ) (D Filipovic)
S: Ch NZ Ch Ikons God of Thunder
D: Sup Ch Ikons Dark Goddess

2nd: Ebondobe Legends Black Perl (J Rebbeck) 
S: Gr Ch Kenardobe Indigo Master
D: Ch Redshift Mystical Desire




Puppy Bitch (6/6)

1st, BEST PUPPY IN SHOW: Fireax Raise A Rebellion (J Rebbeck) 
S: Fireax Devil In Disguise
D: Ch Fireax Flamin Rumour

2nd: Scharmelanz Ruby Red Dress (imp NZ) (W & L Brown) 
S: Ch Scharmeland Devil In Disguise
D: Ch Scharmeland Black Betty

3rd: Ikons OMG (imp NZ) (D & K Cornwell) 
S: Ch NZ Ch Ikons God of Thunder
D: Sup Ch Ikons Dark Goddess




Junior Bitch (11/9)

1st, BEST JUNIOR IN SHOW: Aegis Dragon Tattoo (L Harwood & A Ginich) 
S: Am/Can Ch Starlaine West Side Story (imp USA)
D: Cabochon Twilight

2nd: Coppertop Thatz Why Im Here (B Phillips & J Hovell) 
S: Ch Coppertop Rayz A Rumour
D: Coppertop R You Tempted

3rd: Desyred Rose of Janel (imp NZ) (J Frederickson)
S: Am Ch Esquire's Ring of Fire (imp USA)
D: Ch Dobenaire Blood Diamond




Intermediate Bitch (5/4)

1st, BEST INTERMEDIATE IN SHOW: Redshift Burning Desire (J Rebbeck)
S: Federico Moravia Heart (imp Cz Rep)
D: Ch Redshift Mystical Desire

2nd: Ikons One and Only (ai) (imp NZ) (D Filipovic)
S: Am Ch Foxfire's All Star (USA)
D: Ch Ikons Domari

3rd: Fireax Visions and Dreams (L Laming-Tate & E Pieton) 
S: Ch Fireax Viva La Leyenda
D: Fireax Striking Vision




Australian Bred Bitch (7/7)

1st, RESERVE CHALLENGE BITCH, BEST AUSTRALIAN BRED IN SHOW:
Ch Vansitar Argyle Diamond WAC ET (D Crogan)
S: Gr Ch Vansitar Indian Pacific
D: Vansitar Woolly Latte ET

2nd: Ch Coppertop Wot A Picture CD TD ET (J Hovell)
S: Gr Ch Auslander The Archangel
D: Coppertop Perfect Pitcha CCD

3rd: Ch Borealis The Barefoot Contessa (Borealis Knls) 
S: Sup Ch Scharmeland Bad To The Bone CD
D: Ch Lisboa Patriots Day TD



Open Bitch (13/11)

1st, CHALLENGE BITCH, R/UP BEST IN SHOW:
Ch Bravadobe Yes Its Time (S Jackson)
S: Ch Bravadobe Voodoo Magic
D: Ch Bravadobe Devine Destiny

2nd: Sup Ch Tornadobe The Fire Inside (D & H Bourne) 
S: Gr Ch Kenardobe Indigo Master
D: Ch Scharmeland Venus Envy

3rd: Ch NZ Ch Ikons Born To B A Star (ai) (imp NZ) (D Filipovic)
S: Am Can Ch Karlee's Victim Of The Game (USA)
D: Sup Ch Ikons Dark Goddess




Open Neuter Bitch (1/1)

1st, Neuter Challenge Bitch:
Ch Cozdobe Kisss Ma Booti (A Candlish & W Meier)
S: Gr Ch Cozdobe Bad Manners
D:Gr Ch Cozdobe Bootilicious ET