DCNSW Specialty Show - 2014
- Afternoon Show

Results from the 2014 DCNSW Afternoon Specialty Show were:

Date:28th August, 2014

Judge:     Ms Y Savard (CAN)


Best in Show, Challenge Dog:      Ch Ikons Stardom (ai) (imp NZ) (D & K Cornwell)
     
R/Up Best in Show, Challenge Bitch: Sup Ch NZ Ch Ikons Born To B A Star (ai) (imp NZ) (D Filipovic)
                

Reserve Challenge Dog:               Sup Ch Ikons Chosen One (imp NZ) (D Filipovic )

Reserve Challenge Bitch:       Copperdobe Stand N Stare (imp NZ) (J Hovell)




Baby Puppy Dog (3 entered / 3 shown)

1st: Seareach Heza Havana (D Wesley-Wall)
2nd: Seareach Heza Hornblower (D Wesley-Wall)
3rd: Redshift Silver Shadow (J Rebbeck, J Cahill)







Puppy Dog (5/5)

1st, BEST PUPPY IN SHOW:
Ch Derringer What A Chance (imp NZ)
(L Fabian, R Harnell, E & G Goodwin-Smith)

2nd: Indpac Spirit In The Sky (S & S Norman)
3rd: Fireax Legendary Idol (E Pieton)




Junior Dog (1/1)

1st: Divinedobs Perseus (M Down)





Intermediate Dog (6/5)

1st, BEST INTERMEDIATE IN SHOW:
Sup Ch Ikons Chosen One (imp NZ) (D Filipovic)
2nd: Copperdobe Stand N Deliver (imp NZ) (J Hovell)
3rd: Bravadobe Purple Heart (F Thomasen, E Henville)



 
Australian Bred Dog (6/6)

1st, BEST AUS BRED IN SHOW:
Ch Fireax Viva La Leyenda (D & D Ford, E Pieton)

2nd: Sup Ch Indpac Overlander (A Squires)
3rd:  Ch Bisart Hero Nhis Own Heart ET (Bisart Knls)



Open Dog (4/4)

1st, CHALLENGE DOG, BEST IN SHOW:
Ch Ikons Stardom (ai) (imp NZ) (D & K Cornwell)

2nd: Sup Ch Nz Ch Ikons Te Tahi (ai) (imp NZ) (D Filipovic)
3rd: Ch Backbone Freddy Mercury (imp ARG)(K Raymond)








Apologies for any errors or omissions


Baby Puppy Bitch (7/7)

1st, BEST BABY PUPPY IN SHOW:
Redshift Silver Minx (J Rebbeck, J Cahill)

2nd: Ikons Devils Candy (imp NZ) (D Filipovic)
3rd: Indpac Crystal Gale (A Squires)




Puppy Bitch (5/5)

1st: Copperdobe Forbidden Liason (imp NZ) (J Hovell)
2nd: Copperdobe Mysterius Liason (imp NZ) (J Hughes)
3rd: Ultimatedobe African Assassin (S Morrison)








Junior Bitch (4/3)

1st, BEST JUNIOR IN SHOW: Martyn The Duchess of Kenardobe (imp NZ) (K Hammond)
2nd:  Fireax You Little Ripper (E Pieton)
3rd: Divinedobs Princess Leia (M Down)



Intermediate Bitch (11/11)

1st, RESERVE CHALLENGE BITCH: Copperdobe Stand N Stare (imp NZ) (J Hovell)
2nd: Ch Ikons One Vision (imp NZ) (S Pike)
3rd: Ebondobe Fashion Statement (W & D Smith, D Woods)
4th: Fireax Midnight Hunter (L Kolodziej, E Pieton)



Australian Bred Bitch (6/5)

1st: Redshift Devils Delight (J Rebbeck, J Cahill)
2nd: Bisart Groovy Kinda Love ET (Bisart Knls)
3rd: Gr Ch Borealis The Barefoot Contessa CD (Borealis Knls)





Open Bitch (8/7)

1st, CHALLENGE BITCH, R/UP BEST IN SHOW:
Sup Ch NZ Ch Ikons Born To B A Star (ai) (imp NZ) (D Filipovic)
2nd:  Ch Ikons One and Only (ai) (imp NZ) (D Filipovic)
3rd: Copperdobe Keep Em Guessing (imp NZ) (J Hovell)
4th: Ch Fireax Flamin Whispers (L Kolodziej, E Pieton)